tiyatro

PERA

Haydi girin içeri ve dünyanız sanat olsun.

Kapıdan girdiğiniz andan itibaren İstanbul’da sanata yön veren bina burasıdır deyip zaman kavramından sıyrıldığınız yerdir Beşiktaş Pera.

Sarkis Balyan’ın eşine hasretle binaya eklediği her taşta yankılanacak sesin, sanatın Makruhi’nin ruhuna değeceği binadır Beşiktaş Pera.

Sanatla yaşayan, sanat için yaşayan her güzel yüreğin tuvali olacak yalnızca eğitim değil insanca yaşayacak hassas ve sanat dolu yürekler yetiştirmeyi amaçlayan okuldur Beşiktaş Pera.

Haydi girin içeri ve dünyanız sanat olsun.

BİNAMIZIN TARİHÇESİ

1868 yılında ünlü Ermeni piyanist Makruhi Dalyan’ın adını yaşatmak amacıyla yapılan ve Makruhyan Ermeni İlkokulu olarak bilinen yapı, yıllarca iyi bir eğitim yuvası olarak yaşatılmış fakat daha sonra yıllarca boş bir yapı halinde kalmıştır. Yıllarca sessizliğini koruyan yapı sanata kavuşması amacıyla Beşiktaş Surp Asdvadzadzin Kilise yönetiminden Pera Güzel Sanatlar Okulları tarafından devralınmış 2009 yılından 2014 yılına kadar süren çalışmalarla aslına uygun olarak restore edilmiştir.

Binaya ismi verilen Makruki Balyan Kimdir?

Makruhi Balyan
Arakel Bey Dadyan (1820-1886) ve Sırpuhi Dadyan‘ın tek çocuğu olan Makruhi 1842’de doğmuştur. Makruhi müzik eğitimi almış ve önemli bir piyanist olmuştur. Eşi Sarkis Bey Balyan ile tanınmış halk şarkısı “Mayr Araksi”yi bestelemiştir. Sarkis Bey Balyan ile 1859’da evlenmişler fakat Makruhi Hanım’ın zamansız ölümü nedeniyle 3 Mart 1863 tarihinde derin bir yasa gömülmüştür. Arakel Bey Dadyan genç yaşta kaybettiği kızını ölümsüzleştirmek için damadı ile görüşerek, masraflarını paylaştıkları ve ismini “Makruhyan” koydukları okulu inşaa etmişlerdir.

 

PERA GÜZEL SANATLAR OKULU

Pera Sanat Okulları her kesime sanatı ulaştırmak, sanatsever bireyler yetiştirmek, eğitim ve sanatın iç içe geçtiği bir eğitim vermek amacıyla 1991 yılında kurulmuştur. Sanat ve meslek konularında, yaygın ve örgün eğitimin ihtiyaç duyduğu alanların programlar hazırlayıp Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye kuruluna sunmuş, onaylatmış ve birçoğunun uygulamasını ilk defa Türkiye’de başlatmış bir kurumdur.

Pera Güzel Sanatlar Eğitim Kurumları aynı zamanda akreditasyonlu ulusalar arası onaylı müfredat programlarını uygulayan ve Türkiye’deki sanat kurumlarında yaygınlaşmasında önemli rol üstlenen bir yapıya sahiptir.

Pera Eğitim Kurumları, Uluslar arası belgelendirme sistemlerini de ilk defa Türkiye’ye getiren ve öğrencilerin bu alanda söz sahibi olmalarını sağlayan, Türk öğrencilerin dünya sanat ortamında rekabet gücünü arttıran, onlara bir dünya sanatçısı bilgi ve kültürünü veren bu programlarla Türkiye’deki sanat anlayışına dünya boyutu kazandıran spesifik bir yapıya sahiptir.

İstanbul’da Kadıköy ve Bomonti’de bulunan iki okulunun dışında şimdi Pera’yla sanat ve dil eğitimi Beşiktaş’a taşınıyor.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt